Wymiana USD online w pytaniach i odpowiedziach

Dolar amerykański (USD) nadal pozostaje najważniejszą walutą świata. W 2016 r. aż 88% transakcji wykonywanych na międzynarodowym rynku walutowym (FOREX), dotyczyło właśnie amerykańskiej waluty. W polskich bankach i kantorach znaczenie dolara nie jest aż tak duże. Tym niemniej, amerykański pieniądz (obok euro, funta i franka) należy do walut najczęściej wymienianych przez Polaków. W związku z tym, postanowiliśmy przygotować odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące właśnie wymiany dolara.

Wymiana USD przez Internet

Poniżej wyjaśniamy główne zawiłości związane z wymianą USD poprzez kantory internetowe oraz platformy społecznościowe. Osoba czytająca nasz przewodnik, przy okazji może sporo dowiedzieć się o alternatywach, czyli transakcjach w banku lub kantorze stacjonarnym.

Chcesz dowiedzieć się więcej o dolarze? Sprawdź nasz przewodnik >

 

1. Czy ryzykuję wymieniając dolary przez Internet?

Powyższe pytanie jest jednym z najczęstszych, jakie zadają osoby nieposiadające wcześniej styczności z internetową wymianą walut.

Trudno się temu dziwić, gdyż bezpieczeństwo pieniędzy jest absolutnym priorytetem, a media od czasu do czasu informują o aktywności hakerów.

Na szczęście do tej pory żadne incydenty nie dotyczyły kantorów internetowych i platform wymiany walut, które działają na polskim rynku już od końca minionej dekady.

Warto zdawać sobie sprawę, że najpopularniejsze takie serwisy cechują się zbliżonym poziomem zabezpieczeń informatycznych jak banki. Właśnie dlatego osoba zainteresowana wymianą dolarów przez Internet, powinna zwracać uwagę na popularność i doświadczenie rynkowe danego portalu.

Istotną kwestią jest również forma prawna i wysokość kapitału firmy prowadzącej serwis wymiany walut (tzw. operatora serwisu). Taka firma powinna działać jako spółka kapitałowa (spółka z o.o. lub spółka akcyjna) i posiadać kapitał własny wynoszący przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. Warto zdawać sobie sprawę, że wniesiony kapitał stanowi zabezpieczenie na wypadek upadłości operatora serwisu. W Polsce jeszcze nie doszło do takiego bankructwa, ale warto „dmuchać na zimne”. Dodatkowym zabezpieczeniem jest licencja KNF-u i nadzór tej instytucji. Takim nadzorem państwowym jest objęta m.in. poznańska spółka Currency One prowadząca serwisy Walutomat oraz InternetowyKantor.pl.

W kontekście przepisów, warto również zwrócić uwagę na miejsce rejestracji operatora portalu. Najlepiej korzystać z usług serwisów zarejestrowanych w Polsce albo przynajmniej na terenie Unii Europejskiej. Takie rozwiązanie oszczędza problemów i wątpliwości prawnych w razie powstania jakiegoś sporu z operatorem.

Odpowiedzialność za bezpieczne korzystanie z kantoru internetowego lub platformy wymiany walut, nie leży wyłącznie po stronie operatora takiego serwisu.

Równie ważne są zachowania klienta, który powinien przestrzegać fundamentalnych zasad (np. bezpiecznie przechowywać dane służące do logowania i nie powierzać ich innym osobom).

Kolejna istotna sprawa to instalacja oprogramowania antywirusowego oraz tzw. firewalla na wszystkich urządzeniach, które służą do zlecania wymiany walut przez Internet.

2. Kto najczęściej korzysta z internetowej wymiany USD?

Doświadczenia naszej porównywarki wskazują, że grupa osób wymieniających dolary przez Internet jest bardzo zróżnicowana.

Wśród tych internautów znajdziemy między innymi turystów i członków rodzin, którzy otrzymują „dolarowe” transfery od krewnych z USA. Pewną grupę stanowią również klienci banków posiadający kredyty rozliczane w dolarach.

Wymiana USD przez Internet jest popularna również wśród krajowych firm. Warto zdawać sobie sprawę, że dolar pozostaje najważniejszą walutą światowego handlu.

Transakcje w dolarach wykonują m.in. przedsiębiorcy importujący towary z Dalekiego Wschodu. Dolar amerykański pozostaje również szeroko akceptowaną walutą w krajach, które mają kłopoty ze stabilnością gospodarki. Najlepszym i bliskim przykładem takiego państwa jest Ukraina.

3. Co jest potrzebne, żeby wymienić dolary przez Internet?

Wymiana dolarów przez Internet staje się popularna między innymi dlatego, że nie wymaga szczególnych przygotowań oraz formalności.

Rejestracja w e-kantorze lub platformie wymiany walut jest prosta i zwykle ogranicza się do podania danych osobowych oraz kliknięcia linku przesłanego na adres e-mail. Czasem trzeba dodatkowo wysłać skan swojego dowodu osobistego (zwłaszcza, gdy chcemy wymieniać duże kwoty).

Oprócz konta na jednym z portali internetowych (e-kantor/platforma) i adresu e-mail, potrzebne są jeszcze konta bankowe (w USD oraz PLN).

Konto rozliczane w złotych ma praktycznie każdy internauta. Posiadanie „dolarowego” rachunku jest niezbędne z uwagi na dwie kwestie. Po pierwsze, internetowa wymiana walut ma tylko charakter bezgotówkowy i nie wiąże się z przekazywaniem monet lub banknotów. Po drugie, wpłata dolarów na konto prowadzone w innej walucie (np. złotym lub euro), skutkuje automatycznym przeliczeniem USD na walutę rozliczeniową konta. Co gorsza, takie automatyczne przewalutowanie jest wykonywane z uwzględnieniem niekorzystnego kursu bankowego. To oznacza straty finansowe sięgające nawet 5% wpłacanej kwoty (patrz poniższa tabela).

W kontekście wymagań związanych z wymianą dolarów online, trzeba również wspomnieć o zabezpieczeniu urządzenia zapewniającego dostęp do Internetu (patrz punkt 1).

Do wymiany zwykle potrzebny jest też telefon komórkowy, na który operatorzy portali wysyłają kody SMS wykorzystywane podczas rejestracji, dodawania kont bankowych do wypłaty lub zlecania przelewów.

4. Dlaczego wymiana USD przez Internet jest najlepszym rozwiązaniem?

Można szacować, że kantory i platformy internetowe pomimo dość krótkiego czasu swojego działania w Polsce, zabrały stacjonarnym odpowiednikom już 20% – 30% klientów.

Taka zmiana wynika z istotnych przewag internetowej wymiany walut. Na szczególną uwagę zasługują następujące kwestie:

  • bardziej atrakcyjne kursy wymiany walut online
  • możliwość zlecania wymiany walut o dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie (pod warunkiem posiadania dostępu do Internetu)
  • brak ryzyka związanego z transportem dużej kwoty w banknotach lub otrzymaniem podrobionego banknotu
  • bezpośrednia wpłata bezgotówkowa na rachunek bankowy, która umożliwia szybkie zlecenie przelewu (bez konieczności zanoszenia gotówki do banku)
  • brak kosztów (w tym kosztów utraconego czasu) związanych z dojazdem do kantoru oraz bezpiecznym transportem pieniędzy

Osoby regularnie korzystające z kantorów internetowych lub platform społecznościowych, mogłyby wskazać również inne kwestie. Rosnąca liczba Polaków, którzy zamienili kantory stacjonarne na internetową wymianę, jest najlepszą rekomendacją dla tego nowoczesnego rozwiązania.

5. Dlaczego e-kantor oferuje lepszy kurs dolara niż kantor stacjonarny lub bank?

Jeżeli przeanalizujemy ofertę kantorów internetowych/platform wymiany walut, to okaże się, że praktycznie wszystkie takie serwisy proponują kursy niższe od tradycyjnych kantorów (nie wspominając już o bankach).

Ta kursowa przewaga wynika przede wszystkim z innego modelu biznesowego. Wymiana walut w Internecie cechuje się łatwością pozyskania klientów i nie jest ograniczona np. przez koszty dojazdu wymieniających i czas potrzebny na transport gotówki. Dlatego kantory internetowe oraz platformy wymiany walut, bez konieczności otwierania wielu placówek, mogą obsługiwać dużą liczbę klientów.

Brak dużych kosztów związanych z utrzymaniem sieci placówek sprawia, że opisywane portale mogą się zadowolić niskim poziomem marży/spreadu (e-kantory) lub prowizji naliczanej od wartości transakcji (platformy społecznościowe). Ograniczenie tych marż i prowizji oczywiście skutkuje bardziej atrakcyjnymi kursami oraz lepszą ofertą dla klientów.

Serwisy internetowe też ponoszą duże koszty (np. związane z bezpieczeństwem informatycznym), ale ich model biznesowy jest bardziej efektywny, niż sposób działania tradycyjnych kantorów.

W przypadku banków trudno liczyć na dobre kursy dla klientów detalicznych, gdyż wymiana walut nie jest podstawowym obszarem działalności tych instytucji. Wysokie kursy bankowe służą jako dodatkowe źródło przychodów (wynikających np. z automatycznego przeliczenia rat kredytowych, przelewów lub wypłat gotówki za granicą).

6. Ile zyskam wybierając e-kantor zamiast zwykłego kantoru lub banku?

Oszczędności finansowe są prawdopodobnie najważniejszym motywem działania osób, które wybierają wymianę walut online.

Na przykładzie dolara amerykańskiego można sprawdzić, czy taka decyzja rzeczywiście zapewnia spore oszczędności. W ramach przykładu przeanalizowaliśmy kursy zakupu 5000 USD i sprzedaży takiej samej kwoty oferowane przez:

  • 32 kantory internetowe (średni kurs)
  • kantory stacjonarne (średni ogólnopolski kurs)
  • 13 wiodących banków

Po wykonaniu odpowiednich obliczeń (patrz poniższa tabela) okazało się, że osoba wybierająca kantor internetowy zamiast jego tradycyjnego odpowiednika, w przypadku zakupu 5000 dolarów może zaoszczędzić 381 zł (1,9%). Rezygnacja z oferty banków (na rzecz e-kantorów), skutkuje średnią oszczędnością na poziomie 2,9% – 3,2%. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że niektóre banki oferują kursy nawet o 5% gorsze od przeciętnych stawek dla kantorów internetowych. To oznacza stratę prawie 1000 zł przy kupnie lub sprzedaży 5000 USD (zobacz poniższe zestawienie).

Wymiana USD

7. Czy warto zwracać uwagę na spread w kantorach?

W artykułach dotyczących wymiany walut przez Internet, czasem można natknąć się na określenie „spread”.

Pod tym angielskim słowem kryje się po prostu marża walutowa, którą naliczają banki, e-kantory oraz kantory stacjonarne.

Spread w ujęciu kwotowym (wynoszący np. 0,05 zł) jest obliczany jako różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży danej waluty. Przy porównywaniu notowań różnych walut, spread trzeba wyrażać w ujęciu procentowym (np. po podzieleniu kwotowego spreadu przez średnią z kursu kupna i kupna sprzedaży).

Niezależnie od sposobu jego obliczania, spread informuje o tym, ile bank lub kantor może zarobić, gdy kupi walutę po swoim kursie kupna i natychmiast odsprzeda ją innemu klientowi (według aktualnego kursu sprzedaży).

Poziom spreadu w danym banku, kantorze stacjonarnym lub e-kantorze jednoznacznie nie informuje, czy kurs kupna/sprzedaży tej instytucji jest najniższy na rynku. Wartość spreadu jest jednak używana przez klientów jako ogólny miernik atrakcyjności oferty związanej z wymianą walut. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na poniższy wykres, który przedstawia m.in. poziom speadu przy wymianie dolara pod koniec III kw. 2016 r. Dane porównywarki Kurencja.com wskazują, że średni „dolarowy” spread banków wówczas wynosił 6,89%. Analogiczny wynik dla kantorów stacjonarnych oscylował na poziomie 2,05%. Spreadowymi liderami pod koniec III kw. 2016 r. były oczywiście kantory internetowe. Średni spread dla tych serwisów, wyniósł tylko 0,56%. Trzeba nadmienić, że takie różnice w wysokości spreadu (na korzyść e-kantorów) utrzymują się już od lat.

Wymiana USD

8. Ile zapłacę za wymianę dolara w Internecie?

Nasza poprzednia odpowiedź dotyczyła m.in. spreadu, który jest stosowany przez kantory internetowe.

Warto wiedzieć, że platformy wymiany walut cechują się podobnie niskim kosztem transakcji, ale sposób naliczania tego kosztu jest zupełnie inny.

Różnica wynika ze specyfiki działania serwisów społecznościowych, które pozwalają internautom na dobrowolne ustalanie kursów. W takim giełdowym modelu, serwis prowadzący platformę walutową dba o bezpieczeństwo transakcji. Wynagrodzenie za organizację wymiany walut, jest pobierane jako niewielka prowizja (np. 0,1% – 0,2% naliczane od wartości każdej transakcji). Taką prowizję dla operatora platformy, zwykle płacą obydwie strony wymieniające walutę.

W ogólnym rozrachunku, koszty związane ze spreadem lub prowizją są podobne. Dlatego model społecznościowy jest konkurencyjny dla kantorów internetowych. Serwisy należące do tej drugiej grupy, po prostu przejęły zasady działania od kantorów stacjonarnych.

Przeczytaj więcej o działaniu platform społecznościowych >

Niezależnie od tego, jaki typ serwisu wybierze osoba wymieniającą walutę (np. dolary na złote), naliczone mogą zostać również niewielkie opłaty za przelewy. Takie opłaty pojawiają się, gdy operator portalu nie posiada konta w tym samym banku co klient.

Właśnie dlatego warto wybierać kantory i platformy internetowe, które mają konta prowadzone przez największe polskie banki. Możliwość przesyłania środków w ramach przelewów wewnętrznych, oprócz oszczędności finansowych skutkuje również znacznym skróceniem czasu potrzebnego do zaksięgowania wpłat.

9. Czy w kantorach internetowych można wymieniać USD przez cały czas?

Możliwość zlecenia wymiany walut (np. dolarów) bez ograniczeń czasowych, jest postrzegana jako spora zaleta serwisów internetowych.

W tym kontekście trzeba jednak pamiętać, że niektóre e-kantory realizują transakcje tylko w godzinach działania międzynarodowego rynku walutowego (FOREX-u). To oznacza, że świąteczne, sobotnie lub niedzielne zlecenia (z wcześniej ustalonym kursem), czekają na to aż znów zacznie działać FOREX.

Osoby chcące uniknąć podobnych ograniczeń, powinny skorzystać z oferty platform społecznościowych. W serwisach należących do tej grupy, obrót jest organizowany przez samych internautów (również w soboty, niedziele oraz święta państwowe). Oczywiście wartość obrotów na platformach, może nieco spadać poza tygodniem roboczym. To nie powinno jednak skutkować kłopotami z szybkim sfinalizowaniem transakcji.

 10. Jak często zmieniają się kursy dolara w e-kantorach?

Osoba obserwująca kursy walut w kantorach internetowych, bez trudu zauważy częste zmiany (np. co 5 sekund w trakcie godzin roboczych). Wynikają one z faktu, że każdy kantor bierze pod uwagę trendy i wahania na rynku FOREX.

Dzięki specjalnemu oprogramowaniu komputerowemu, poziom kursu kupna i sprzedaży oraz spreadu jest na bieżąco dostosowywany do notowań z FOREX-u. W godzinach nieaktywności światowego rynku walutowego, kantor internetowy zwykle uwzględnia notowania z końca ostatniej sesji.

Częste zmiany kursu następują również na platformach społecznościowych. Osoby zainteresowane wymianą z pozostałymi użytkownikami takich platform, muszą brać pod uwagę aktualny poziom kursów walut (np. dolara). W przeciwnym razie, ich oferty będą nieatrakcyjne. Warto również pamiętać, że kursy kantorów internetowych stanowią konkurencję dla platform społecznościowych. To sprawia, że notowania na serwisach społecznościowych również podążają za zmianami widocznymi na rynku walutowym.

11. Czy w Internecie można wymieniać małą ilość dolarów?

Kolejne często pojawiające się pytanie dotyczy kwot, jakie można wymienić przez Internet. To pytanie zadają np. osoby planujące wymianę bardzo dużej albo małej sumy w dolarach amerykańskich. Odpowiedź zależy od polityki wybranego serwisu.

W przypadku niektórych portali, istnieje minimalny limit wartości transakcji (np. 5 USD). Pozostałe serwisy po prostu uniemożliwiają przelanie wymienionej sumy, która nie pokryje ewentualnej opłaty za przelew zwrotny. To stanowi logiczne oraz naturalne ograniczenie dla osób wymieniających niewielkie kwoty.

Podobne ograniczenia nie dotyczą dużych transakcji. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku platform internetowych transakcja o dużej wartości może wymagać zaangażowania przynajmniej kilku kontrahentów. Takie rozwiązanie bywa konieczne, bo nie wszystkie osoby proponujące korzystne kursy wymiany, potrzebują dużych kwot w innej walucie.

Mimo braku maksymalnych ograniczeń kwotowych warto pamiętać, że wszystkie kantory (zarówno internetowe jak i stacjonarne) oraz platformy, muszą rejestrować transakcje lub serie powiązanych transakcji, których wartość przekracza 15 000 euro. Osoby przeprowadzające takie operacje o dużej wartości, dodatkowo są identyfikowane (np. poprzez okazanie dowodu w kantorze stacjonarnym albo wysłanie skanu dowodu w przypadku e-kantoru/platformy). Takie wymagania mają utrudnić pranie brudnych pieniędzy lub finansowanie terroryzmu.

12. E – kantor czy zwykły kantor – gdzie wymiana trwa dłużej?

Kwestie czasowe przy wymianie walut są ważne nie tylko dla firm.

Osobom, które potrzebują waluty na swoje potrzeby (np. turystyczne), również może zależeć na czasie.

Tacy klienci powinni sprawdzić, czy e-kantor lub platforma internetowa posiada konto walutowe w tym samym banku.

Jeżeli wymiana nie będzie wymagała wysyłania środków do innego banku, to całą operację uda się zakończyć znacznie szybciej, niż wymianę w kantorze stacjonarnym (po uwzględnieniu czasu dojazdu do stacjonarnej placówki i oczekiwania na jej ewentualne otwarcie).

Korzystanie z przelewów zewnętrznych niestety wydłuża czas wymiany przez Internet. W tym kontekście warto pamiętać, że klient e-kantoru/platformy społecznościowej najpierw musi przesłać środki do swojego portalowego portfela. Później następuje wymiana. Wymienione środki następnie trzeba odesłać na swoje konto bankowe w walucie obcej (np. dolarze) lub złotym.

13. Czy lepiej wymieniać dolary na platformie społecznościowej?

Osoba czytająca wcześniejsze odpowiedzi, może zastanawiać się, czy platforma społecznościowa (np. Walutomat) będzie lepszym wyborem od e-kantoru.

Taki dylemat pojawia się często wśród osób wymieniających walutę w sieci. Każdy z dwóch wariantów (e-kantor/platforma) oczywiście ma swoje zalety.

Warto pamiętać, że e-kantor pozwala na szybkie zawarcie transakcji, podczas gdy platforma społecznościowa umożliwia „targowanie się” poprzez ustalenie własnej propozycji wymiany. W przypadku platform społecznościowych, szybka wymiana też jest możliwa, o ile zaproponujemy atrakcyjny kurs. Warto pamiętać, że niektóre platformy oferują tryb kantorowy dla osób zainteresowanych szybkim zawarciem transakcji. Takie serwisy (np. CurrencyFair) w rzeczywistości są hybrydą e-kantorów i platform społecznościowych.

Dowiedz się więcej o serwisie CurrencyFair oraz jego ofercie >

W praktyce wybór pomiędzy e-kantorem i platformą społecznościową powinien uwzględniać wysokość kursów, kwestie bezpieczeństwa, ewentualny koszt przelewów oraz wygodę korzystania z serwisu. Przed dokonaniem wyboru, można utworzyć konta na kilku serwisach i skorzystać z ewentualnych promocji dla nowych klientów.

Zobacz aktualne i najlepsze promocje dotyczące wymiany USD przez Internet >

14. Ile kosztuje przesyłanie dolarów przez Internet?

Kwestia dotycząca kosztu przelewów w USD jest ważna i wiąże się bezpośrednio z tematem internetowej wymiany walut.

Osoby wysyłające dolary niestety nie mogą skorzystać z unijnych przelewów SEPA, które są zarezerwowane tylko dla europejskiej waluty. Dlatego do wyboru pozostają jedynie szybkie i darmowe przelewy wewnętrzne w USD (nie wychodzące poza jeden bank) oraz tradycyjne przelewy walutowe SWIFT. Ta druga opcja może być kosztowna zwłaszcza, gdy kwota wyrażona w dolarach będzie wysyłana do e-kantoru/na platformę społecznościową.

W polskich bankach typowa prowizja za przelew SWIFT w USD wynosi 0,2% – 0,5% kwoty takiej operacji (przynajmniej 30 zł – 50 zł). Niestety wiele banków traktuje przelewy SWIFT wysyłane w obrębie Polski tak samo, jak przelewy zagraniczne. Właśnie dlatego ważne jest wysyłanie przelewów z banku, w którym dany serwis posiada swoje konto walutowe. Na szczęście wiodące e-kantory i platformy społecznościowe mają rachunki we wszystkich wiodących bankach (np. PKO BP, Pekao, ING, BZ WBK, mBank, Millennium Bank).

Dowiedz się więcej o przelewach SWIFT oraz SEPA >

15. Czy od internetowej wymiany dolarów trzeba płacić jakiś podatek?

Jeżeli chodzi o opodatkowanie ewentualnych zysków z internetowej wymiany walut, to sytuacja przedstawia się tak samo jak w przypadku transakcji wykonywanych za pośrednictwem kantorów stacjonarnych oraz banków.

Zwykle przyjmuje się, że okazjonalne transakcje prywatne (związane np. z podróżami lub spłatą kredytu), nie rodzą obowiązku podatkowego w PIT. Sytuacja będzie przedstawiać się odmiennie jeśli wymiana realizowana przy pomocy kantorów lub brokerów forexowych stała się źródłem regularnego dochodu dla podatnika. Wówczas wykazanie dochodów jest bezwzględnie konieczne. Warto również pamiętać, że regularna wymiana walut, może spełniać kryteria działalności gospodarczej i wymagać rejestracji w bazie CEIDG, urzędzie skarbowym oraz ZUS-ie.

Dowiedz się więcej o opodatkowaniu prywatnej wymiany walut w e-kantorze >

16. Dla kogo wymiana internetowa nie będzie najlepszym wariantem?

Wymiana walut przez Internet jest nowoczesnym, wygodnym i „tanim” rozwiązaniem. Właśnie dlatego można przypuszczać, że kantory internetowe oraz platformy wymiany walut będą odbierać coraz większą część rynku swojej stacjonarnej konkurencji.

Wydaje się jednak, że w dłuższej perspektywie czasu tradycyjne kantory nie znikną, bo wciąż istnieje grupa klientów, dla których wymiana internetowa nie jest preferowanym rozwiązaniem. Do tej grupy można zaliczyć między innymi osoby starsze, które są sceptycznie nastawione do wymiany walut (np. dolarów) przez Internet albo do korzystania z Internetu w ogólności. Stacjonarne transakcje preferują też osoby i firmy, które od razu po wymianie będą dokonywać płatności gotówkowych.

Obecność takich klientów na razie jest polisą bezpieczeństwa dla kantorów stacjonarnych. Można przypuszczać, że te placówki przetrwają dopóki dopóty obrót gotówkowy będzie jeszcze odgrywał jakąś rolę w gospodarce.

17. Czy firmy również mogą korzystać z wymiany USD przez Internet?

W poprzednich pytaniach często pojawiał się wątek wymiany walut przez osoby prywatne. Dlatego warto podkreślić, że usługi kantorów internetowych oraz platform wymiany walut są dostępne również dla firm (niezależnie od ich formy prawnej). Co więcej, operatorzy serwisów internetowych są pozytywnie nastawieni do firmowych klientów, którzy zwykle wymieniają większe kwoty niż przeciętny Kowalski.

W przypadku niektórych platform wymiany walut (np. Walutomatu), firmowy klient może skorzystać z niższej prowizji dla podmiotów, które w miesiącu dokonują transakcji o dużej wartości. To argument na rzecz korzystania z serwisów społecznościowych.

Wątpliwości nie wzbudzają także kwestie prawno – księgowe dotyczące internetowej wymiany walut przez firmy. Księgowanie różnic kursowych dla wymiany online odbywa się tak samo, jak w przypadku kantorów stacjonarnych oraz banków. Co więcej, ewentualne opłaty oraz prowizje naliczane przez dany serwis, można zaliczyć do kosztów firmowych. Operator kantoru internetowego lub platformy społecznościowej, po każdym miesiącu wystawi fakturę z wyszczególnieniem naliczonych kosztów. Wcześniej klient firmowy musi jednak założyć odpowiednie konto na takim serwisie. Rejestracja konta firmowego jest prosta, ale wymaga podania dodatkowych danych (np. NIP-u, REGON-u lub numeru KRS). Firmy wykonujące duże transakcje (powyżej 15 000 euro), podobnie jak klienci prywatni, muszą przejść dodatkową weryfikację związaną z przesłaniem dokumentów.

Masz inne pytanie na temat internetowej wymiany dolara amerykańskiego? Napisz swoje pytanie w komentarzu, a My postaramy się na nie odpowiedzieć.