Przelew do USA. Jak (tanio) wysłać pieniądze do Stanów?

Stany Zjednoczone nie są najważniejszym partnerem handlowym dla Polski i kluczowym celem emigracji zarobkowej rodaków. Pod tym względem, USA znacząco ustępują między innymi Niemcom. Mimo tego klienci krajowych banków (zarówno prywatni jak i firmowi), codziennie wykonują wiele przelewów do USA. Takie operacje bankowe niestety są znacznie bardziej kosztowne od przelewów księgowanych za pośrednictwem systemu SEPA. Między innymi dlatego przygotowaliśmy artykuł, który pokazuje jak dużą kwotę można zaoszczędzić na jednym przelewie do Stanów Zjednoczonych. Przed zaprezentowaniem oszczędności wynikających z oferty pozabankowych operatorów płatniczych, najpierw trzeba jednak przeanalizować propozycje, jakie największe krajowe banki mają dla osób wykonujących przelew do USA. Chodzi tutaj zarówno o konsumentów jak i przedsiębiorców.

Przelew SWIFT „za ocean” może kosztować ponad 100 zł

Analizę oferty przelewów do USA, rozpoczniemy od bankowych propozycji dla osób prywatnych. Tacy klienci banków (podobnie jak użytkownicy rachunków firmowych), podczas wysyłania pieniędzy do Stanów Zjednoczonych, nie mogą skorzystać z systemu szybkich i tanich rozliczeń SEPA, który funkcjonuje tylko na terenie wybranych krajów Starego Kontynentu. W związku z powyższym, praktycznie jedynym rozwiązaniem bankowym pozostaje sprawdzony, ale dość „drogi” system SWIFT obejmujący banki na całym świecie. System SWIFT niestety cechuje się dość wysokim kosztem przelewów realizowanych za jego pośrednictwem i długim czasem realizacji zleceń płatniczych (standardowo: 2 – 3 dni robocze przy wyborze opcji Spot).

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku bankowych przelewów do USA, właściwie jedynym wyborem pozostaje sprawdzony system SWIFT, z którego korzystają zarówno klienci prywatni jak i firmowi.

Informacje z poniższej tabeli tłumaczą nam, dlaczego prywatni klienci banków skazani na system SWIFT, w przypadku przelewów do USA często szukają jakiejś tańszej alternatywy. Bankowa oferta przelewów do Stanów Zjednoczonych jest po prostu nieatrakcyjna. Świadczy o tym przykład przelewu o równowartości 5000 zł, który może być związany np. z zakupem atrakcyjnego sprzętu komputerowego w USA. Taka operacja wykonywana za pośrednictwem dużych krajowych banków (oferujących konta „dolarowe”), będzie kosztowała od 4 USD (Nest Bank) do 40 zł (ING Bank Śląski). Warto podkreślić, że wspomniany Nest Bank to jedyna instytucja, która za najtańszy przelew SWIFT do USA (zlecany przy pomocy bankowości internetowej), nalicza opłatę mniejszą niż 20 zł.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Nest Bank jest pozytywnym wyjątkiem pod względem kosztu przelewów SWIFT do USA. Nie wszystkim osobom może jednak odpowiadać posiadanie konta w tak mało popularnym banku.    

Trzeba podkreślić, że zdecydowana większość analizowanych banków, nalicza prowizję za przelew SWIFT zależnie od wartości takiej transakcji (stawka: 0,2% – 0,5% kwoty przelewu z limitem minimalnym oraz maksymalnym). Właśnie dlatego przy dużej wartości bankowego przelewu do USA, jego koszt wzrośnie nawet do 100 zł – 200 zł. Dwukrotny albo jeszcze większy wzrost kosztów przelewu SWIFT bywa związany również z wyborem tzw. opcji przyspieszających (Tomnext albo Overnight). Skracają one czas księgowania do następnego dnia roboczego (opcja Tomnext) albo umożliwiają dostarczenie pieniędzy adresatowi jeszcze w tym samym dniu roboczym pod warunkiem odpowiednio szybkiego zlecenia przelewu (opcja Overnight).

Warto również wspomnieć, że prezentowane poniżej koszty przelewów do USA (zlecanych przez osoby fizyczne), dotyczą najtańszej opcji kosztowej SHA. Przewiduje ona, że początkowe koszty przelewu SWIFT poniesie jego nadawca, a dodatkowe koszty związane z pośrednictwem innych banków niż bank nadawcy lub adresata, po prostu pomniejszą przesyłaną kwotę. Taka opcja kosztowa nie jest zalecana dla osób, które muszą opłacić konkretną należność (np. z tytułu rachunku). Wspomnianym klientom banki mogą zaproponować opcję kosztową OUR, przenoszącą wszystkie koszty przelewu na jego nadawcę. Osoba wybierającą opcję kosztową OUR, niestety będzie musiała dopłacić ryczałtową kwotę do standardowych kosztów przelewu SWIFT. Taki ryczałt wynosi nawet 60 zł – 100 zł.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przyspieszony przelew bankowy SWIFT do USA albo przelew SWIFT uwzględniający opcję kosztową OUR, często bywa przynajmniej dwa lub trzy razy droższy od najtańszej takiej operacji o danej wartości (opcja czasowa Spot i opcja kosztowa SHA). Krajowe banki dość rzadko stosują stałe opłaty za przelew SWIFT (niezależne od wysyłanej kwoty). 

 Dowiedz się więcej o opcjach kosztowych oraz innych aspektach przelewów SWIFT >

Porównanie kosztu przelewów SWIFT (USD) do USA wykonywanych z rachunków walutowych w wiodących krajowych bankach (konta walutowe dla konsumentów) 
Nazwa banku

Nazwa rachunku walutowego

Koszt przelewu SWIFT w systemie bankowości internetowej (uwzględniono najtańszy przelew SWIFT) Przykładowe koszty przelewu (najtańszy przelew SWIFT)                       o równowartości 5000 zł 
Alior Bank

Konto walutowe (EUR, USD, CHF, GBP)

30 zł 30 zł
BZ WBK

Konto24 walutowe (EUR, USD, CHF, GBP)

0,20% kwoty, od 20 zł do 200 zł 20 zł
Idea Bank

Konto WALUTOWE (EUR, USD, GBP, CHF, NOK, SEK, CZK, DKK, RON i JPY)

0,25%, od 29,99 zł do 90 zł 30 zł
ING Bank Śląski

Rachunek walutowy (EUR, USD, GBP)

40 zł 40 zł
mBank

eMAX walutowy (EUR, USD, CHF, GBP)

0,35% kwoty, od 25 zł do 200 zł 25 zł
Millennium Bank

Konto Walutowe (EUR, USD, CHF, GBP)

0,50% kwoty, od 20 zł do 125 zł 25 zł
Nest Bank

Nest Konto Waluta (EUR, USD, GBP)

4 USD 4 USD
Pekao S.A.

Eurokonto Walutowe (EUR, USD, CHF, GBP)

0,50% kwoty, od 30 zł do 250 zł 30 zł
PKO BP

Konto Walutowe (EUR, USD, GBP)

0,15% kwoty, od 25 zł do 130 zł 25 zł
Raiffeisen Polbank

Konto Walutowe (EUR, USD, CHF, GBP)

35 zł 35 zł

Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie tabel opłat i prowizji banków (dane na dzień 13 maja 2018 r.)

Firmy nie mogą liczyć na znacznie niższe prowizje bankowe

Wyniki naszej analizy wskazują, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, również nie będzie mogła liczyć na dobre warunki przelewów bankowych SWIFT do Stanów Zjednoczonych (patrz poniższa tabela). Niektóre banki proponują klientom firmowym nieco mniejsze prowizje za przelew w USD niż analogiczne stawki dotyczące osób prywatnych (zobacz na przykład Pekao S.A. lub Millennium Bank). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że przedsiębiorcy zwykle wykonują przelewy walutowe o większej wartości niż konsumenci. Właśnie dlatego w naszej analizie wzięliśmy pod uwagę koszt najtańszego przelewu SWIFT do USA (zlecanego przez przedsiębiorcę) o równowartości 10 000 zł. W zależności od banku, taka operacja będzie kosztowała 5 USD (Nest Bank) – 65 zł (Raiffeisen Polbank). Jak widać, Nest Bank ponownie okazuje się „najtańszy”. Wielu firmom może jednak nie odpowiadać posiadanie konta w takim ciekawym, ale nieco niszowym banku. Powodem jest chęć wykonywania i otrzymywania szybkich przelewów wewnętrznych w obrębie banku często wybieranego przez kontrahentów (np. PKO BP lub BZ WBK). Kolejną bolączką Nest Banku jest to, że wspomniana instytucja nie oferuje opcji przyspieszających do przelewów SWIFT (tzn. opcji Overnight oraz Tomnext). Opisywany problem dotyczy zarówno klientów firmowych (przedsiębiorców), jak i osób posiadających prywatne konta walutowe w USD.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Nest Bank ma zdecydowanie najtańszą ofertę przelewów bankowych SWIFT do USA (w porównaniu z innymi bankami), ale nie oferuje opcji przyspieszających w ramach takich operacji. Może to stanowić kłopot zwłaszcza dla firm.     

Porównanie kosztu przelewów SWIFT (USD) do USA wykonywanych z rachunków walutowych w wiodących krajowych bankach (konta walutowe dla przedsiębiorców) 
Nazwa banku

Nazwa rachunku walutowego

Koszt przelewu SWIFT

w systemie bankowości internetowej (uwzględniono najtańszy przelew SWIFT)

Przykładowe koszty przelewu (najtańszy przelew SWIFT) o równowartości 10 000 zł
Alior Bank

Rachunek Partner

20 zł 20 zł
BZ WBK

Konto walutowe

 

0,25% kwoty, od 25 zł do 200 zł 25 zł
Idea Bank

Konto WALUTOWE

0,25%, od 29,99 zł do 90 zł 30 zł
ING Bank Śląski

Konto Walutowe dla firmy

40 zł 40 zł
mBank

mBiznes konto walutowe

0,35% kwoty, od 25 zł do 200 zł 35 zł
Millennium Bank

Rachunek Biznes w walucie obcej

0,25% kwoty, od 17 zł do 170 zł 25 zł
Nest Bank

BIZnest Konto Waluta

5 USD 5 USD
Pekao S.A.

Pakiet Mój Biznes Walutowy

0,20% kwoty, od 50 zł do 200 zł 50 zł
PKO BP

Pakiet Biznes Waluta

 

0,15% kwoty, od 25 zł do 130 zł 25 zł
Raiffeisen Polbank

Pakiet Walutowy

 

65 zł 65 zł

Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie tabel opłat i prowizji banków (dane na dzień 13 maj 2018 r.)

Poza bankiem „dolarowy” przelew kosztuje tylko 5 zł – 10 zł

W świetle wcześniejszej analizy trudno się dziwić, że wysokie koszty bankowych przelewów do USA skłaniają osoby prywatne oraz firmy do poszukiwania tańszych alternatyw. Takie alternatywne i bardziej atrakcyjne sposoby przesłania pieniędzy do Stanów Zjednoczonych, przedstawiliśmy w poniższej tabeli. Uwzględnia ona kantory internetowe z opcją przelewów zagranicznych (np. Kantor.pl), giełdy wymiany walut posiadające taką opcję (np. GieldaWalut.com) oraz typowych operatorów płatniczych (m.in. Global Transfer i TransferGO). Niezależnie od rodzaju analizowanego serwisu, opłaty za „dolarowy” przelew do USA przedstawiają się o wiele bardziej atrakcyjnie niż w bankach. Wyjątek stanowi tylko serwis FerPay, w którym przelew do USA (poza pierwszym darmowym) kosztuje 38 zł.

W przypadku pozostałych ofert, najniższe koszty przelewu oscylują na poziomie 5 zł. Za taką symboliczną kwotę, każdorazowo można wysłać pieniądze do USA przy pomocy serwisów Global Transfer, Kantor.pl oraz TopFX (patrz poniższa tabela). Przelewy wysłane za pośrednictwem wymienionych portali, nie będą księgowane dłużej niż najtańszy bankowy przelew SWIFT. Osoby prywatne oraz firmy zainteresowane szybszym przesłaniem dolarów do USA, powinny zwrócić uwagę między innymi na ofertę TransferGO. Ten popularny serwis za 9 zł wykona „dolarowy” przelew do Stanów Zjednoczonych z terminem realizacji w następnym dniu roboczym.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Najtańszą ofertę dla osób i firm przesyłających pieniądze do USA, mają serwisy Global Transfer, Kantor.pl oraz TopFX. Względnie tanio i bardzo szybko (następnego dnia roboczego), pieniądze z Polski „za ocean” dostarczy TransferGO.

Co ważne, osoby wybierające jeden z analizowanych przez nas serwisów, nie muszą się obawiać problemu, jaki mają klienci krajowych banków. Mowa o niekorzystnych kursach wymiany złotego na dolara amerykańskiego. W przypadku porównywanych portali, takie kursy z 13 maja 2018 r. wynosiły:

Warto nadmienić, że średni wynik dotyczący 22 krajowych banków to 3,6811 zł, a przeciętny kurs USD/PLN dla 32 e-kantorów i platform wymiany walut porównywanych przez Kurencja.com wynosi 3,5712 zł (dane z 13 maja 2018 r.).

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku pozabankowych ofert przesłania środków do USA, zaletą jest również kurs USD/PLN znacznie niższy od stawek ustalanych przez banki.

Sprawdź informacje na temat aktualnych promocji dla osób przesyłających i wymieniających waluty >

Przekonaj się, gdzie w Internecie najtaniej można kupić dolara amerykańskiego >

Transfery do USA wykonywane z Polski: porównanie oferty popularnych operatorów płatniczych                                           
Nazwa operatora płatniczego lub jego serwisu                               ↓ Koszty przesłania pieniędzy do USA z Polski (poza kosztami wynikającymi z kursu wymiany środków) Dodatkowe informacje
Amronet/   PlusKantor.pl/ GieldaWalut.com Przelew SWIFT z opcją SHA: 9 zł                             Przelew ekspresowy SWIFT z opcją SHA: 75 zł. Przelew ekspresowy w USD jest realizowany tego samego dnia roboczego.
CurrencyFair Przelew w USD (czas realizacji 1 – 2 dni robocze): 4 USD Przy wymianie waluty, klient płaci dodatkową prowizję: wymiana społecznościowa – 0,25% – 0,30% wartości wymiany, wymiana kantorowa – 0,40%  – 0,60% wartości wymiany
FerPay Przelew Standard+ z czasem realizacji 2 dni robocze: 38 zł. Firma FerPay oferuje pierwszy przelew za darmo. Limit wartości jednego przelewu w USD to 200 000 zł.
Global Transfer Standardowy przelew w USD: 5 zł

Ekspresowy przelew w USD: 85 zł

Podane obok opłaty (5 zł/85 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. Stawka dla opcji kosztowej OUR to 65 zł (przelew zwykły) lub 145 zł (przelew ekspresowy).
Kantor Walutowy   Alior Banku Przelew SWIFT z opcją BEN lub SHA: przelew normalny – 30 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu), przelew pilny – 45 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu), przelew ekspresowy – 50 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu). Przelew SWIFT z opcją OUR: przelew normalny – 100 zł, przelew pilny – 115 zł, przelew ekspresowy – 120 zł. Indywidualny limit dotyczący liczby bezpłatnych przelewów, zależy od wartości wymiany walut przez danego klienta.
Kantor.pl Przelew SWIFT w opcji SHA: 5 zł. Przelew SWIFT w opcji OUR: 60 zł.
TOPkantor Przelew SWIFT w opcji SHA:  0,05% przelewanej kwoty, min. 5 zł. Opcja OUR: (0,05% przelewanej kwoty, min. 5 zł) + 60 zł.
TopFX Standardowy przelew w USD: 5 zł

Ekspresowy przelew w USD: 85 zł

Podane obok opłaty (5 zł/85 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. Stawka dla opcji kosztowej OUR to 65 zł (przelew zwykły) lub 145 zł (przelew ekspresowy).
TransferGO Standardowy przelew (termin realizacji – następny dzień roboczy): 9 zł

 

Marża dotycząca przewalutowania wynosi 0,4% – 2,2%.

Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie stron internetowych porównywanych serwisów (dane na dzień 13 maj 2018 r.)

Tanio można przesłać również pieniądze z USA do Polski

Informacje dotyczące pozabankowych przelewów w USD mogą być ciekawe również dla osób, które chcą dokonać transferu środków w odwrotnym kierunku (tzn. z USA do Polski). Dobrą ofertę dla takich osób posiada między innymi znany i polecany przez nas serwis CurrencyFair. Jego klienci mogą przesłać środki z USA do Polski za 10 zł. W przypadku takiej transakcji, będziemy mieli do czynienia z atrakcyjnym kursem wymiany USD na PLN (w ramach serwisu CurrencyFair). Przelew do Polski realizowany za pośrednictwem CurrencyFair potrwa 1 – 2 dni robocze, co wydaje się bardzo dobrym wynikiem zważywszy na niewysoką opłatę.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ciekawą ofertę przelewów z USA do Polski, posiada między innymi serwis CurrencyFair. Jego amerykańscy klienci prześlą środki do naszego kraju za jedyne 10 zł (niezależnie od wartości transferu) i mogą liczyć na atrakcyjne kursy USD/PLN.

Przeczytaj więcej o serwisie CurrencyFair na Kurencja.com >

Przelew do USA w kryptowalucie to kolejne rozwiązanie

W nawiązaniu do tematu przelewów z Polski do USA (oraz vice versa), warto wspomnieć o rozwiązaniu, które zainteresuje miłośników nowoczesnych technologii. Mowa o przelewach wykonywanych przy pomocy kryptowalut, które mogą kosztować symboliczną kwotę (np. równowartość kilkunastu groszy) i zostać zaksięgowane w ciągu kilku chwil. Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem, powinny pamiętać o kilku warunkach. Po pierwsze, odbiorca przelewu musi akceptować kryptowalutowy wariant płatności i posiadać odpowiedni portfel służący do obsługi kryptowalut. Bardzo ważny jest również wybór właściwej kryptowaluty do przelewu uwzględniający koszt transferu środków oraz ryzyko kursowe. O kryptowalutach dobrych do przelewów, pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Dowiedz się o tym, które kryptowaluty są najlepsze do wykonywania przelewów >

ZWRÓĆ UWAGĘ: Tanie przelewy do USA (oraz prawie wszystkich innych krajów globu), można wykonywać również przy pomocy kryptowalut. Oczywiście nie każdy odbiorca firmowy lub prywatny, zaakceptuje taką formę płatności.